Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0703552795E-post: mats.jonsson@helsingenet.comWebbplats: http://nasbynel.com/Adress: Näsbyn 502 822 92 Alfta

Näsbyn El AB

Elektriker i Alfta

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20090 anställda ROT-avdrag 30%
Skicka meddelande →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Näsbyn El AB.

Priser

Angivna av Näsbyn El AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Näsbyn El ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Näsbyn El AB

Näsbyn El AB är verksam inom elinstallationer. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2009. Näsbyn El AB omsatte 590 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2024).

Aktiebolaget ska bedriva elinstallationer, liknande samt försäljning av reklam och liknande.

F-skattAktiebolagSedan 20090 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projektbilder

Elektriker utfört av Näsbyn El AB i Alfta

Projekt Näsbyn El AB utför i Alfta

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Näsbyn El AB är verksamma i Alfta samt Gävleborgs län. Aktivt bolag sedan 2009. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Serviceområde

  • Alfta
  • Gävleborgs län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Alfta

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Alfta

Vanliga frågor om elektriker i Alfta

Få offert från Näsbyn El AB

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete

Företagsfakta

Omsättning
590 tkr
Resultat
100 tkr
Soliditet
52.3%
Vinstmarginal
11.9%
Likviditet
209.6%
Bransch
Elinstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2009
Omsättning
Resultat
480 tkr3 tkr2020516 tkr-100 tkr2021932 tkr-26 tkr2022415 tkr-85 tkr2023590 tkr71 tkr2024

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Näsbyn 502 822 92 Alfta

Tel:07035

E-post:mats.jonsson@h

Webb:nasbyn

Eller få gratis offert från Näsbyn El AB

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info