Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: E-post: Webbplats: Adress: Trollgatan 64 506 41 Borås
Foto: Bulat843 🌙 · Pexels
HC

Hkv Car Charge Company AB

Elektriker i Borås

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20210 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Hkv Car Charge Company AB.

Priser

Angivna av Hkv Car Charge Company AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Hkv Car Charge Company ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Hkv Car Charge Company AB

Hkv Car Charge Company AB är verksam inom elinstallationer. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2021.

Bolaget skall utföra eltekniska installationer och tillhörande verksamhet i övrigt.

F-skattAktiebolagSedan 20210 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Hkv Car Charge Company AB utför i Borås

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Hkv Car Charge Company AB är verksamma i Borås samt Västra Götalands län. Aktivt bolag sedan 2021. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Serviceområde

  • Borås
  • Västra götalands län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Borås

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Borås

Vanliga frågor om elektriker i Borås

Få offert från elektriker i Borås

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
0 tkr
Resultat
0 tkr
Soliditet
89.7%
Vinstmarginal
89.7%
Likviditet
966.7%
Bransch
Elinstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2021
Omsättning
Resultat
230 tkr16 tkr202218 tkr-1 tkr20230 tkr-11 tkr2024

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Trollgatan 64 506 41 Borås

Eller få gratis offert från Hkv Car Charge Company AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info