Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0705114330E-post: alfred@sisjonselektriska.seWebbplats: http://www.sisjonselektriska.se/Adress: Karl Johansgatan 9, 414 59 Göteborg
SE

Sisjöns Elektriska AB

Elektriker i Göteborg

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 19911 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Sisjöns Elektriska AB.

Priser

Angivna av Sisjöns Elektriska AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Sisjöns Elektriska ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Sisjöns Elektriska AB

Bolaget skall bedriva installationer, försäljning, service inom elbranschen, snickeri-, målnings-, plåt- samt murningsarbeten, reparation, service på kylanläggningar, värmepumpar samt import och export av reservdelar till verktygsmaskiner, livsme= del, tyger, kläder samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 19911 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projektbilder

Elektriker utfört av Sisjöns Elektriska AB i Göteborg

Projekt Sisjöns Elektriska AB utför i Göteborg

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Sisjöns Elektriska AB är verksamma i Göteborg. Aktivt bolag sedan 1991. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

VolkswagenTransporter (2015)

Serviceområde

  • Göteborg

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Göteborg

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Göteborg

Vanliga frågor om elektriker i Göteborg

Få offert från elektriker i Göteborg

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
326 tkr
Resultat
100 tkr
Soliditet
83.9%
Vinstmarginal
42.6%
Likviditet
595.5%
Bransch
Elinstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
1991
Omsättning
Resultat
650 tkr34 tkr2021476 tkr-124 tkr2022339 tkr-118 tkr2023611 tkr108 tkr2024326 tkr120 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Karl Johansgatan 9, 414 59 Göteborg

Tel:07051…

E-post:alfred@sisjon…

Webb:sisjonsele…

Eller få gratis offert från Sisjöns Elektriska AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info