Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: +4667110770E-post: bolanderseltjanst@telia.comWebbplats: http://www.elkedjan.se/Adress: Stationsgatan 7 833 51 Hoting
Foto: https://kaboompics.com/ · Pexels
BE

Bölanders Eltjänst AB

Elektriker i Hoting

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20096 anställda ROT-avdrag 30%
★★★ 3.0Hitta.se · Reco.se
Skicka meddelande →

Omdömen

3.0
av 5
Hitta.seReco.se

Samlat betyg från externa recensionssajter

Hitta.se5.0(2 omdömen)
U
Ulla★★★★★· 2025-04-10

Superbra service!!!

från Hitta.se

B
Bertil★★★★★· 2025-04-10

Dom svara inte i telefon.

från Hitta.se

2 omdömen totalt — från Hitta.se och Reco.se.

Priser

Angivna av Bölanders Eltjänst AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Bölanders Eltjänst ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Bölanders Eltjänst AB

Bölanders Eltjänst AB är verksam inom detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner, hushållsapparater, utom via internet eller postorder och hade totalt 6 anställda 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2009. Bölanders Eltjänst AB omsatte 5 924 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

Bolaget skall bedriva el-, datainstallationer, försäljning av elmaterial och vitvaror, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 20096 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Bölanders Eltjänst AB utför i Hoting

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Bölanders Eltjänst AB är verksamma i Hoting samt Jämtlands län. Aktivt bolag sedan 2009. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

NissanNV200 1.5 dCi

Serviceområde

  • Hoting
  • Jämtlands län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Hoting

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Hoting

Vanliga frågor om elektriker i Hoting

Få offert från Bölanders Eltjänst AB

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete

Företagsfakta

Omsättning
6 mkr
Resultat
100 tkr
Soliditet
17.8%
Vinstmarginal
5.3%
Likviditet
83.1%
Bransch
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2009
Omsättning
Resultat
9.8 Mkr509 tkr202110.6 Mkr61 tkr20227.5 Mkr-337 tkr20237.2 Mkr120 tkr20246.0 Mkr62 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Stationsgatan 7 833 51 Hoting

Tel:+4667

E-post:bolanderseltj

Webb:elked

Eller få gratis offert från Bölanders Eltjänst AB

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info