Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: E-post: Webbplats: Adress: Övre Gatan 179 261 61 Landskrona
Foto: Bulat843 🌙 · Pexels
TÅ

Tångvalla Handelsbolag

Elektriker i Landskrona

Bolagsverket F-skattHandelsbolagSedan 20030 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Tångvalla Handelsbolag.

Priser

Angivna av Tångvalla Handelsbolag

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Tångvalla Handelsbolags priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Tångvalla Handelsbolag

Tångvalla Handelsbolag är ett handelsbolag/kommanditbolag som varit aktivt sedan 2011, är verksam inom byggande av bostadshus och andra byggnader.

Ekonomisk konsultation, projektledning.

F-skattHandelsbolagSedan 20030 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Tångvalla Handelsbolag utför i Landskrona

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Tångvalla Handelsbolag är verksamma i Landskrona samt Skåne län. Aktivt bolag sedan 2003. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

VolkswagenID. Buzz Cargo 150 KW

Serviceområde

  • Landskrona
  • Helsingborg
  • Lund
  • Eslöv

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Landskrona

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Landskrona

Vanliga frågor om elektriker i Landskrona

Få offert från elektriker i Landskrona

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Bransch
Bolagsform
Handelsbolag
Registrerad
2003

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Övre Gatan 179 261 61 Landskrona

Eller få gratis offert från Tångvalla Handelsbolag →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info