Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: E-post: Webbplats: Adress: Hasselstigen 2, 135 52 Tyresö
Foto: https://kaboompics.com/ · Pexels
JI

Jagerfelt Installation AB

Elektriker i Rimbo

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20221 anställda ROT-avdrag 30%
Skicka meddelande →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Jagerfelt Installation AB.

Priser

Angivna av Jagerfelt Installation AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Jagerfelt Installation ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Jagerfelt Installation AB

Företaget skall bedriva försäljning, installationsverksamhet inom el, tele, passersystem, nätverk, ljud och bild.

F-skattAktiebolagSedan 20221 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Jagerfelt Installation AB utför i Rimbo

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Jagerfelt Installation AB är verksamma i Rimbo. Aktivt bolag sedan 2022. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Serviceområde

  • Rimbo

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Rimbo

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Rimbo

Vanliga frågor om elektriker i Rimbo

Få offert från Jagerfelt Installation AB

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete

Företagsfakta

Omsättning
901 tkr
Resultat
0 tkr
Soliditet
40.8%
Vinstmarginal
2.3%
Likviditet
156.3%
Bransch
Elinstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2022
Omsättning
Resultat
644 tkr110 tkr2022881 tkr5 tkr2023901 tkr-22 tkr2024

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Hasselstigen 2, 135 52 Tyresö · 762 92

Eller få gratis offert från Jagerfelt Installation AB

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info