Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 087301220E-post: info@vretael.seWebbplats: http://www.vretael.se/Adress: Virebergsvägen 4 169 31 Solna
Foto: Bulat843 🌙 · Pexels

Vreta Elinstallationer AB

Elektriker i Solna

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 200040 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Vreta Elinstallationer AB.

Priser

Angivna av Vreta Elinstallationer AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Vreta Elinstallationer ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Vreta Elinstallationer AB

Vreta Elinstallationer AB är verksam inom elinstallationer och hade totalt 40 anställda 2024. Antalet anställda har ökat med 1 person sedan 2023 då det jobbade 39 personer på företaget. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2000. Vreta Elinstallationer AB omsatte 77 894 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2024).Läs merLäs mindre

Bolaget skall utföra eltekniska installationer samt idka därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 200040 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Vreta Elinstallationer AB utför i Solna

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Vreta Elinstallationer AB är verksamma i Solna samt Stockholms län. Aktivt bolag sedan 2000. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

TeslaModel 3

Serviceområde

  • Solna
  • Stockholms län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Solna

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Solna

Vanliga frågor om elektriker i Solna

Få offert från elektriker i Solna

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
83,3 mkr
Resultat
13,2 mkr
Soliditet
77.6%
Vinstmarginal
19.9%
Likviditet
300.5%
Bransch
Elinstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2000
Omsättning
Resultat
64.8 Mkr3.1 Mkr202052.2 Mkr1.5 Mkr202162.6 Mkr4.2 Mkr202290.5 Mkr10.6 Mkr202383.3 Mkr16.6 Mkr2024

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Virebergsvägen 4 169 31 Solna

Tel:0873…

E-post:info@vr…

Webb:vreta…

Eller få gratis offert från Vreta Elinstallationer AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info