Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: E-post: Webbplats: Adress: Eskadervägen 22 183 54 Täby
Foto: Bulat843 🌙 · Pexels
SD

Svensk Drivkraft AB

Elektriker i Täby

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20201 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Svensk Drivkraft AB.

Priser

Angivna av Svensk Drivkraft AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Svensk Drivkraft ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Svensk Drivkraft AB

Svensk Drivkraft AB är verksam inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik och hade totalt 1 anställd 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2020. Svensk Drivkraft AB omsatte 2 018 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

Projektorienterat elinstallationsföretag med specialisering inom elkraft och drivsystem.

F-skattAktiebolagSedan 20201 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Svensk Drivkraft AB utför i Täby

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Svensk Drivkraft AB är verksamma i Täby samt Stockholms län. Aktivt bolag sedan 2020. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

VolkswagenPassat Variant 2.0 TDi 4Motion

Serviceområde

  • Täby
  • Stockholms län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Täby

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Täby

Vanliga frågor om elektriker i Täby

Få offert från elektriker i Täby

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
2 mkr
Resultat
500 tkr
Soliditet
78.1%
Vinstmarginal
31.3%
Likviditet
409%
Bransch
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2020
Omsättning
Resultat
1.8 Mkr147 tkr20211.8 Mkr354 tkr20222.8 Mkr717 tkr20232.6 Mkr581 tkr20242.0 Mkr627 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Eskadervägen 22 183 54 Täby

Eller få gratis offert från Svensk Drivkraft AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info