Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: E-post: Webbplats: Adress: Södergatan 12 352 35 Växjö
Foto: Bulat843 🌙 · Pexels
JS

Jl Energy Solutions AB

Elektriker i Växjö

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20241 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Jl Energy Solutions AB.

Priser

Angivna av Jl Energy Solutions AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för elektriker

Generella prisspann i branschen — inte Jl Energy Solutions ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Elinstallation nybygge50,000-150,000 kr
Byte av elcentral15,000-30,000 kr
Installation av uttag/strömbrytare1,500-3,000 kr per uttag
Felsökning elanläggning1,200-2,500 kr
Installation av belysning800-2,000 kr per armatur

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Jl Energy Solutions AB

Jl Energy Solutions AB är verksam inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik och hade totalt 1 anställd 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2024. Jl Energy Solutions AB omsatte 976 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

JL Energy Solutions AB är ett aktiebolag vars verksamhet är konsulttjänster och installation av solcellssystem samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 20241 anställda

Erbjuder även:

elektriker

Projekt Jl Energy Solutions AB utför i Växjö

  • elektriker — kan omfattas av ROT-avdrag.

Jl Energy Solutions AB är verksamma i Växjö samt Kronobergs län. Aktivt bolag sedan 2024. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Serviceområde

  • Växjö
  • Kronobergs län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en elektriker per timme?

En elektriker kostar i genomsnitt 500-850 kr per timme. Auktoriserade elektriker ligger ofta i det högre prisspannet (700-850 kr/h) men detta är nödvändigt för att garantera säkra elinstallationer enligt lag. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Måste jag anlita en auktoriserad elektriker?

Ja, för alla elarbeten som påverkar fast elanläggning måste en auktoriserad elektriker anlitas. Detta är ett krav enligt ellagen för att säkerställa säkra installationer. Endast auktoriserade elektriker får utfärda elinstallationsintyg som krävs för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på elarbeten?

Ja, elarbeten i befintlig bostad berättigar till ROT-avdrag (30% rabatt). Detta gäller t.ex. byte av elcentral, installation av nya uttag eller belysning. Nyinstallation i nybygge ger däremot inte ROT-avdrag.

Hur ofta behöver jag byta elcentral?

En elcentral bör bytas ut efter 30-40 år, eller tidigare om den saknar jordfelsbrytare. Många äldre hus har centraler från 70-80-talet som bör uppgraderas för säkerhet och för att klara moderna elbehov.

Vad är skillnaden på F-skatt och auktorisation?

F-skatt innebär att företaget är skatteregistrerat. Auktorisation betyder att elektrikern är certifierad av Elsäkerhetsverket och får utföra elarbeten lagligt. Anlita ALLTID en auktoriserad elektriker för att garantera säkerhet och försäkringsskydd.

Komplett prisguide

Vad kostar elektriker? Priser & ROT 2026

Fler elektriker i Växjö

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla elektriker i Växjö

Vanliga frågor om elektriker i Växjö

Få offert från elektriker i Växjö

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
976 tkr
Resultat
300 tkr
Soliditet
57%
Vinstmarginal
47.4%
Likviditet
204.1%
Bransch
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2024
Omsättning
Resultat
686 tkr504 tkr2024976 tkr464 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Södergatan 12 352 35 Växjö

Eller få gratis offert från Jl Energy Solutions AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info