Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0727275961E-post: tobias.rickardsson@hotmail.comWebbplats: Adress: Källvägen 6 684 32 Munkfors
Foto: Sergei Starostin · Pexels
RR

Rickardssons Rör

Rörmokare i Munkfors

ROT-avdrag 30%
★★★★★ 5.0Hitta.se · Reco.se
Skicka meddelande →

Omdömen

5.0
av 5
Hitta.seReco.se

Samlat betyg från externa recensionssajter

Hitta.se5.0(1 omdöme)
I
Inger J.★★★★★· 2025-04-11

Super snabb. Trevlig.

från Hitta.se

1 omdöme totalt — från Hitta.se och Reco.se.

Priser

Angivna av Rickardssons Rör

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för rörmokare

Generella prisspann i branschen — inte Rickardssons Rörs priser. Begär offert för exakt pris.

Badrumsrenovering150,000-350,000 kr
Läckage åtgärd2,000-8,000 kr
Byte av köksblandare2,500-5,000 kr
Installation av diskmaskin3,000-6,000 kr
Avloppsspolning2,000-5,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Rickardssons Rör

Rickardssons Rör är verksam inom VVS och rörmokare i Munkfors.

Vanliga uppdrag för rörmokare

Allmän branschinformation om vad rörmokare vanligtvis utför — inte uppgifter om Rickardssons Rör. Kontakta företaget för att höra vad de tar sig an.

  • Badrumsrenovering — kan omfattas av ROT-avdrag.
  • Läckage åtgärd — vanligt uppdrag för rörmokare i Munkfors.
  • Byte av köksblandare — begär offert direkt via formuläret.
  • Installation av diskmaskin — utförs typiskt på timdebitering eller fast pris.
  • Avloppsspolning — kan omfattas av ROT-avdrag.

Rickardssons Rör är verksamma i Munkfors.

Serviceområde

  • Munkfors

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en rörmokare per timme?

En rörmokare kostar i genomsnitt 600-900 kr per timme. Akutuppdrag kostar ofta mer (900-1,200 kr/h) särskilt kvällar och helger. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden för badrumsrenoveringar och reparationer.

Hur mycket kostar en badrumsrenovering?

En komplett badrumsrenovering kostar mellan 150,000-350,000 kr beroende på storlek och materialval. I priset ingår rivning, nya rör, kakel, klinker, sanitetsgods och arbetskostnad. Med ROT-avdrag blir totalkostnaden cirka 30% lägre.

Vad gör jag om jag har vattenläckage?

Vid vattenläckage: 1) Stäng av huvudkranen omedelbart, 2) Kontakta din försäkring, 3) Ring en rörmokare för akut åtgärd. Många rörmokare har jour dygnet runt. Dokumentera skadan med foton för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på VVS-arbeten?

Ja, de flesta VVS-arbeten i befintlig bostad ger ROT-avdrag (30% på arbetskostnaden). Detta inkluderar badrumsrenoveringar, byte av ledningar, installation av värmesystem m.m. Spara kvittot för att ansöka om avdraget.

Hur ofta behöver man byta vattenledningar?

Vattenledningar av koppar håller 50-70 år, galvaniserade rör 30-40 år. I hus från 1970-talet och tidigare bör man överväga byte. Tecken på att ledningar behöver bytas: rostfärgat vatten, dåligt tryck eller läckage.

Komplett prisguide

Vad kostar rörmokare? Priser & ROT 2026

Fler rörmokare i Munkfors

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla rörmokare i Munkfors

Vanliga frågor om rörmokare i Munkfors

Få offert från Rickardssons Rör

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete
Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Källvägen 6 684 32 Munkfors

Tel:07272

E-post:tobias.rickards

Eller få gratis offert från Rickardssons Rör

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info