Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0708899120E-post: oliwssonab@gmail.comWebbplats: http://www.oliwsson.se/Adress: Madenvägen 1 174 55 Sundbyberg

Oliwssons Allservice AB

Rörmokare i Sundbyberg

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20021 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Oliwssons Allservice AB.

Priser

Angivna av Oliwssons Allservice AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för rörmokare

Generella prisspann i branschen — inte Oliwssons Allservice ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Badrumsrenovering150,000-350,000 kr
Läckage åtgärd2,000-8,000 kr
Byte av köksblandare2,500-5,000 kr
Installation av diskmaskin3,000-6,000 kr
Avloppsspolning2,000-5,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Oliwssons Allservice AB

Oliwssons Allservice AB är verksam inom andra bygginstallationer och hade totalt 1 anställd 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2002. Oliwssons Allservice AB omsatte 3 028 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

Aktiebolaget ska bedriva konsult-, utbildningsverksamhet inom IT-branschen. Bolaget ska bedriva agentur, försäljning av textilier, tillhörande produkter och musikframträdanden samt närliggande verksamheter.

F-skattAktiebolagSedan 20021 anställda

Erbjuder även:

snickare

Projektbilder

Rörmokare utfört av Oliwssons Allservice AB i Sundbyberg

Projekt Oliwssons Allservice AB utför i Sundbyberg

  • snickare — kan omfattas av ROT-avdrag.

Oliwssons Allservice AB är verksamma i Sundbyberg samt Vi utför liftarbeten (skylift, bomlift och sax­lift) i samarbete med Swelift. Aktivt bolag sedan 2002. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

BrenderupCER

Serviceområde

  • Sundbyberg
  • Vi utför liftarbeten (skylift
  • Bomlift och sax­lift) i samarbete med swelift

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en rörmokare per timme?

En rörmokare kostar i genomsnitt 600-900 kr per timme. Akutuppdrag kostar ofta mer (900-1,200 kr/h) särskilt kvällar och helger. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden för badrumsrenoveringar och reparationer.

Hur mycket kostar en badrumsrenovering?

En komplett badrumsrenovering kostar mellan 150,000-350,000 kr beroende på storlek och materialval. I priset ingår rivning, nya rör, kakel, klinker, sanitetsgods och arbetskostnad. Med ROT-avdrag blir totalkostnaden cirka 30% lägre.

Vad gör jag om jag har vattenläckage?

Vid vattenläckage: 1) Stäng av huvudkranen omedelbart, 2) Kontakta din försäkring, 3) Ring en rörmokare för akut åtgärd. Många rörmokare har jour dygnet runt. Dokumentera skadan med foton för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på VVS-arbeten?

Ja, de flesta VVS-arbeten i befintlig bostad ger ROT-avdrag (30% på arbetskostnaden). Detta inkluderar badrumsrenoveringar, byte av ledningar, installation av värmesystem m.m. Spara kvittot för att ansöka om avdraget.

Hur ofta behöver man byta vattenledningar?

Vattenledningar av koppar håller 50-70 år, galvaniserade rör 30-40 år. I hus från 1970-talet och tidigare bör man överväga byte. Tecken på att ledningar behöver bytas: rostfärgat vatten, dåligt tryck eller läckage.

Komplett prisguide

Vad kostar rörmokare? Priser & ROT 2026

Fler rörmokare i Sundbyberg

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla rörmokare i Sundbyberg

Vanliga frågor om rörmokare i Sundbyberg

Få offert från rörmokare i Sundbyberg

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
3 mkr
Resultat
400 tkr
Soliditet
57.7%
Vinstmarginal
16%
Likviditet
251.2%
Bransch
Andra bygginstallationer
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2002
Omsättning
Resultat
3.4 Mkr101 tkr20214.4 Mkr688 tkr20223.2 Mkr441 tkr20233.5 Mkr675 tkr20243.0 Mkr483 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Madenvägen 1 174 55 Sundbyberg

Tel:07088…

E-post:oliwssonab…

Webb:oliws…

Eller få gratis offert från Oliwssons Allservice AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info