Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: +46708646413E-post: lg@lgcisolering.seWebbplats: http://www.lgcisolering.se/Adress: Bävervägen 3 352 45 Växjö

LGC Isolering AB

Rörmokare i Växjö

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 198879 anställda
Få offert →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av LGC Isolering AB.

Priser

Angivna av LGC Isolering AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för rörmokare

Generella prisspann i branschen — inte LGC Isolering ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Badrumsrenovering150,000-350,000 kr
Läckage åtgärd2,000-8,000 kr
Byte av köksblandare2,500-5,000 kr
Installation av diskmaskin3,000-6,000 kr
Avloppsspolning2,000-5,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om LGC Isolering AB

Vi utför arbeten inom teknisk isolering. T ex. med rörskålar, nätmattor, lamellmattor, skivor, isoleringsprodukter så som armaflex mm. Vi utför också plåtbeklädnad av isolering. Våra största kunder är främst inom ventilations-isolering, vvs-isolering.Vi utför även brandtätningar med certifierade produkter, certifierad personal.Vi marknadsför högkvalitativa arbeten, har utarbetat en egen kvalitetsregel och vi följer vår egen kvalitetsregel noga. Välkommen att anlita oss!Läs merLäs mindre

Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, med inriktning på isolering, samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 198879 anställda

Erbjuder även:

ventilationsinstallator

Projektbilder

Rörmokare utfört av LGC Isolering AB i Växjö

Projekt LGC Isolering AB utför i Växjö

  • ventilationsinstallator — kan omfattas av ROT-avdrag.

LGC Isolering AB är verksamma i Växjö samt Kronobergs län. Aktivt bolag sedan 1988. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

PeugeotExpert

Serviceområde

  • Växjö
  • Kronobergs län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en rörmokare per timme?

En rörmokare kostar i genomsnitt 600-900 kr per timme. Akutuppdrag kostar ofta mer (900-1,200 kr/h) särskilt kvällar och helger. Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden för badrumsrenoveringar och reparationer.

Hur mycket kostar en badrumsrenovering?

En komplett badrumsrenovering kostar mellan 150,000-350,000 kr beroende på storlek och materialval. I priset ingår rivning, nya rör, kakel, klinker, sanitetsgods och arbetskostnad. Med ROT-avdrag blir totalkostnaden cirka 30% lägre.

Vad gör jag om jag har vattenläckage?

Vid vattenläckage: 1) Stäng av huvudkranen omedelbart, 2) Kontakta din försäkring, 3) Ring en rörmokare för akut åtgärd. Många rörmokare har jour dygnet runt. Dokumentera skadan med foton för försäkringen.

Kan jag få ROT-avdrag på VVS-arbeten?

Ja, de flesta VVS-arbeten i befintlig bostad ger ROT-avdrag (30% på arbetskostnaden). Detta inkluderar badrumsrenoveringar, byte av ledningar, installation av värmesystem m.m. Spara kvittot för att ansöka om avdraget.

Hur ofta behöver man byta vattenledningar?

Vattenledningar av koppar håller 50-70 år, galvaniserade rör 30-40 år. I hus från 1970-talet och tidigare bör man överväga byte. Tecken på att ledningar behöver bytas: rostfärgat vatten, dåligt tryck eller läckage.

Komplett prisguide

Vad kostar rörmokare? Priser & ROT 2026

Fler rörmokare i Växjö

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla rörmokare i Växjö

Vanliga frågor om rörmokare i Växjö

Få offert från rörmokare i Växjö

Få offert →

Hantverkskollen är en oberoende jämförelsetjänst. Din förfrågan skickas till våra samarbetspartners.

  • Gratis och utan förpliktelser
  • ROT-avdrag kan gälla på arbetskostnaden

Företagsfakta

Omsättning
124,5 mkr
Resultat
9,2 mkr
Soliditet
42.8%
Vinstmarginal
3.4%
Likviditet
165.9%
Bransch
Installation av isolering
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
1988
Omsättning
Resultat
20.5 Mkr2.0 Mkr202120.0 Mkr4.4 Mkr202225.2 Mkr4.6 Mkr2023135.7 Mkr1.8 Mkr2024124.5 Mkr-4.2 Mkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Bävervägen 3 352 45 Växjö

Tel:+46708…

E-post:lg@lgciso…

Webb:lgcisol…

Eller få gratis offert från LGC Isolering AB →

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info