Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0706904261E-post: goran@sundqvistsbygg.seWebbplats: http://sundqvistsbygg.se/Adress: Niva 34B 984 91 Pajala
Foto: Yudha Aprilian · Pexels

Sundqvist Bygg i Pajala AB

Snickare i Pajala

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20176 anställda ROT-avdrag 30%
★★★★ 4.3Hitta.se · Reco.se
Skicka meddelande →

Omdömen

4.3
av 5
Hitta.seReco.se

Samlat betyg från externa recensionssajter

Hitta.se5.0(1 omdöme)
H
Helena B.★★★★★· 2025-04-08

Trevligt bemötande 👍😊

från Hitta.se

1 omdöme totalt — från Hitta.se och Reco.se.

Priser

Angivna av Sundqvist Bygg i Pajala AB

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för snickare

Generella prisspann i branschen — inte Sundqvist Bygg i Pajala ABs priser. Begär offert för exakt pris.

Köksluckor12,000-25,000 kr
Trall & Altaner25,000-50,000 kr
Innerdörrar6,000-12,000 kr
Köksbänkar15,000-35,000 kr
Platsbyggda garderober20,000-45,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Sundqvist Bygg i Pajala AB

Sundqvist Bygg i Pajala AB är verksam inom byggande av bostadshus, andra byggnader och hade totalt 6 anställda 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2017. Sundqvist Bygg i Pajala AB omsatte 11 142 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

Aktiebolaget ska bedriva byggvaruhandel, byggnadsentreprenad, VVS-service, uthyrning av småmaskiner och byggnadsinventarier, samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 20176 anställda

Erbjuder även:

rormokare

Projekt Sundqvist Bygg i Pajala AB utför i Pajala

  • rormokare — kan omfattas av ROT-avdrag.

Sundqvist Bygg i Pajala AB är verksamma i Pajala samt Vi jobbar främst i Pajala kommun, men även en del utanför kommungränserna. Aktivt bolag sedan 2017. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

Mercedes-BenzSprinter 316 CDI

Serviceområde

  • Pajala
  • Vi jobbar främst i pajala kommun
  • Men även en del utanför kommungränserna

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en snickare per timme?

En snickare kostar i genomsnitt 450-800 kr per timme beroende på ort och typ av arbete. I storstäder ligger priserna ofta högre (600-800 kr/h) medan mindre orter har lägre priser (450-600 kr/h). Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Kan jag få ROT-avdrag på snickeriarbeten?

Ja, de flesta snickeriarbeten berättigar till ROT-avdrag vilket ger dig 30% rabatt på arbetskostnaden, upp till 75,000 kr per år. Detta gäller arbeten som förbättrar eller renoverar din bostad, t.ex. köksluckor, trallbygge eller fönsterbyte.

Hur lång tid tar det att renovera ett kök?

En komplett köksrenovering tar vanligtvis 2-4 veckor beroende på omfattning. Byte av enbart luckor och bänkskiva kan göras på 3-5 dagar, medan en totalrenovering med nya vattenledningar och el kan ta upp till 6 veckor.

Behöver jag bygglov för att bygga en altan?

För altaner upp till 15 m² på mark behöver du endast anmäla till kommunen, inte söka bygglov. För större altaner eller altaner på andra våningen krävs bygglov. Din snickare kan hjälpa dig med anmälan eller bygglovsansökan.

Vad ingår i en snickares timpris?

Timpriset inkluderar normalt arbetskraft, verktyg och mindre förbrukningsmaterial. Material som trä, spik, och lim tillkommer ofta separat. Framkörningsavgift kan också tillkomma, vanligtvis 500-1,500 kr beroende på avstånd.

Komplett prisguide

Vad kostar snickare? Priser & ROT 2026

Fler snickare i Pajala

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla snickare i Pajala

Vanliga frågor om snickare i Pajala

Få offert från Sundqvist Bygg i Pajala AB

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete

Företagsfakta

Omsättning
11 mkr
Resultat
500 tkr
Soliditet
52%
Vinstmarginal
7.6%
Likviditet
189%
Bransch
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2017
Omsättning
Resultat
6.3 Mkr376 tkr20218.9 Mkr690 tkr202211.9 Mkr1.5 Mkr202310.9 Mkr161 tkr202411.0 Mkr745 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Niva 34B 984 91 Pajala

Tel:07069

E-post:goran@sundq

Webb:sundqvis

Eller få gratis offert från Sundqvist Bygg i Pajala AB

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info