Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0705254592E-post: kalle@kbbygg.seWebbplats: http://www.kbbygg.se/Adress: Tingsvägen 16 305 60 Harplinge

Karl Bertilssons Bygg

Snickare i Harplinge

Bolagsverket F-skattAktiebolagSedan 20016 anställda ROT-avdrag 30%
Skicka meddelande →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Karl Bertilssons Bygg.

Priser

Angivna av Karl Bertilssons Bygg

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för snickare

Generella prisspann i branschen — inte Karl Bertilssons Byggs priser. Begär offert för exakt pris.

Köksluckor12,000-25,000 kr
Trall & Altaner25,000-50,000 kr
Innerdörrar6,000-12,000 kr
Köksbänkar15,000-35,000 kr
Platsbyggda garderober20,000-45,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Karl Bertilssons Bygg

Karl Bertilssons Bygg är verksam inom byggnadssnickeriarbeten och hade totalt 6 anställda 2025. Antalet anställda är oförändrat sedan året innan. Bolaget är ett aktiebolag som varit aktivt sedan 2002. Karl Bertilssons Bygg omsatte 7 908 000,00 kr senaste räkenskapsåret (2025).Läs merLäs mindre

Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

F-skattAktiebolagSedan 20016 anställda

Projektbilder

Snickare utfört av Karl Bertilssons Bygg i Harplinge

Vanliga uppdrag för snickare

Allmän branschinformation om vad snickare vanligtvis utför — inte uppgifter om Karl Bertilssons Bygg. Kontakta företaget för att höra vad de tar sig an.

  • Köksluckor — kan omfattas av ROT-avdrag.
  • Trall & Altaner — vanligt uppdrag för snickare i Harplinge.
  • Innerdörrar — begär offert direkt via formuläret.
  • Köksbänkar — utförs typiskt på timdebitering eller fast pris.
  • Platsbyggda garderober — kan omfattas av ROT-avdrag.

Karl Bertilssons Bygg är verksamma i Harplinge samt Hallands län. Aktivt bolag sedan 2001. F-skattsedel registrerad hos Skatteverket.

Fordon

VolkswagenId.buzz Cargo PRO 4MOTIO

Serviceområde

  • Harplinge
  • Hallands län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en snickare per timme?

En snickare kostar i genomsnitt 450-800 kr per timme beroende på ort och typ av arbete. I storstäder ligger priserna ofta högre (600-800 kr/h) medan mindre orter har lägre priser (450-600 kr/h). Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Kan jag få ROT-avdrag på snickeriarbeten?

Ja, de flesta snickeriarbeten berättigar till ROT-avdrag vilket ger dig 30% rabatt på arbetskostnaden, upp till 75,000 kr per år. Detta gäller arbeten som förbättrar eller renoverar din bostad, t.ex. köksluckor, trallbygge eller fönsterbyte.

Hur lång tid tar det att renovera ett kök?

En komplett köksrenovering tar vanligtvis 2-4 veckor beroende på omfattning. Byte av enbart luckor och bänkskiva kan göras på 3-5 dagar, medan en totalrenovering med nya vattenledningar och el kan ta upp till 6 veckor.

Behöver jag bygglov för att bygga en altan?

För altaner upp till 15 m² på mark behöver du endast anmäla till kommunen, inte söka bygglov. För större altaner eller altaner på andra våningen krävs bygglov. Din snickare kan hjälpa dig med anmälan eller bygglovsansökan.

Vad ingår i en snickares timpris?

Timpriset inkluderar normalt arbetskraft, verktyg och mindre förbrukningsmaterial. Material som trä, spik, och lim tillkommer ofta separat. Framkörningsavgift kan också tillkomma, vanligtvis 500-1,500 kr beroende på avstånd.

Komplett prisguide

Vad kostar snickare? Priser & ROT 2026

Fler snickare i Harplinge

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla snickare i Harplinge

Vanliga frågor om snickare i Harplinge

Få offert från Karl Bertilssons Bygg

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete

Företagsfakta

Omsättning
7,7 mkr
Resultat
200 tkr
Soliditet
14.7%
Vinstmarginal
2.8%
Likviditet
63.3%
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad
2001
Omsättning
Resultat
6.5 Mkr372 tkr20216.7 Mkr736 tkr20227.5 Mkr-450 tkr20237.6 Mkr268 tkr20247.7 Mkr-253 tkr2025

Källa: offentliga register · Senaste bokslut 2026

Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Tingsvägen 16 305 60 Harplinge

Tel:07052

E-post:kalle@k

Webb:kbby

Eller få gratis offert från Karl Bertilssons Bygg

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info