Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0911209044E-post: Webbplats: Adress: Norra Jävrebodarna 29 944 94 Jävrebyn
Foto: Yudha Aprilian · Pexels
BK

Bj-S Bil Och Karosseriservice

Snickare i Jävrebyn

ROT-avdrag 30%
Skicka meddelande →

Omdömen

Inga omdömen ännu — var först med att berätta om din upplevelse av Bj-S Bil Och Karosseriservice.

Priser

Angivna av Bj-S Bil Och Karosseriservice

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för snickare

Generella prisspann i branschen — inte Bj-S Bil Och Karosseriservices priser. Begär offert för exakt pris.

Köksluckor12,000-25,000 kr
Trall & Altaner25,000-50,000 kr
Innerdörrar6,000-12,000 kr
Köksbänkar15,000-35,000 kr
Platsbyggda garderober20,000-45,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Bj-S Bil Och Karosseriservice

Bj-S Bil, Karosseriservice är verksam inom Uthyrning, förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler, Byggnadssnickeriarbeten, Uthyrning, förvaltning av egna eller arrenderade bostäder, Detaljhandel med personbilar, lätta motorfordon och Handel med egna fastigheter i Jävrebyn.Läs merLäs mindre

Vanliga uppdrag för snickare

Allmän branschinformation om vad snickare vanligtvis utför — inte uppgifter om Bj-S Bil Och Karosseriservice. Kontakta företaget för att höra vad de tar sig an.

  • Köksluckor — kan omfattas av ROT-avdrag.
  • Trall & Altaner — vanligt uppdrag för snickare i Jävrebyn.
  • Innerdörrar — begär offert direkt via formuläret.
  • Köksbänkar — utförs typiskt på timdebitering eller fast pris.
  • Platsbyggda garderober — kan omfattas av ROT-avdrag.

Bj-S Bil Och Karosseriservice är verksamma i Jävrebyn.

Serviceområde

  • Jävrebyn

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en snickare per timme?

En snickare kostar i genomsnitt 450-800 kr per timme beroende på ort och typ av arbete. I storstäder ligger priserna ofta högre (600-800 kr/h) medan mindre orter har lägre priser (450-600 kr/h). Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Kan jag få ROT-avdrag på snickeriarbeten?

Ja, de flesta snickeriarbeten berättigar till ROT-avdrag vilket ger dig 30% rabatt på arbetskostnaden, upp till 75,000 kr per år. Detta gäller arbeten som förbättrar eller renoverar din bostad, t.ex. köksluckor, trallbygge eller fönsterbyte.

Hur lång tid tar det att renovera ett kök?

En komplett köksrenovering tar vanligtvis 2-4 veckor beroende på omfattning. Byte av enbart luckor och bänkskiva kan göras på 3-5 dagar, medan en totalrenovering med nya vattenledningar och el kan ta upp till 6 veckor.

Behöver jag bygglov för att bygga en altan?

För altaner upp till 15 m² på mark behöver du endast anmäla till kommunen, inte söka bygglov. För större altaner eller altaner på andra våningen krävs bygglov. Din snickare kan hjälpa dig med anmälan eller bygglovsansökan.

Vad ingår i en snickares timpris?

Timpriset inkluderar normalt arbetskraft, verktyg och mindre förbrukningsmaterial. Material som trä, spik, och lim tillkommer ofta separat. Framkörningsavgift kan också tillkomma, vanligtvis 500-1,500 kr beroende på avstånd.

Komplett prisguide

Vad kostar snickare? Priser & ROT 2026

Fler snickare i Jävrebyn

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla snickare i Jävrebyn

Vanliga frågor om snickare i Jävrebyn

Få offert från Bj-S Bil Och Karosseriservice

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete
Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Norra Jävrebodarna 29 944 94 Jävrebyn

Tel:09112

Eller få gratis offert från Bj-S Bil Och Karosseriservice

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info