Hoppa till huvudinnehåll
Telefon: 0738404075E-post: hunnebergabygg@gmail.comWebbplats: Adress: Simmelsberga 2294 268 76 Kågeröd
Foto: Yudha Aprilian · Pexels
HA

Hunneberga bygg o anläggning

Snickare i Kågeröd

ROT-avdrag 30%
1.0Hitta.se
Skicka meddelande →

Omdömen

1.0
av 5
Hitta.se

Samlat betyg från externa recensionssajter

Hitta.se1.0(1 omdöme)
K
Karin S· 2024-07-01

Mattias anlitades för att måla/tapetsera. Första arbetsdagen hade han helt plötsligt tagit dit ytterligare en person som skulle måla, detta då det "skulle gå fortare". Efter 4 dagar då de påstod att de jobbat övertid varje dag, så var inte ett enda rum klart. Jag debuterades för tiden det tog dem att maskera så att färgen kom "där den skulle", betalade gör maskeringstejp, plast och papp. Köpte även färg, tapeter, penslar, roller, mm. Vid kontroll var det färg på lister, väggar, köksskåp, köksfläktar, fönster, golv, mm. De ville då att jag skulle köpa och betala för färg, tapeter och tiden det skulle ta dem att måla/tapetsera över allt det de målat fel trots maskering. De ville även ha betalt mitt i arbetet för "utgifter" de haft. Jag sa att det fick sättas upp på fakturan tillsammans med kvitton på det de köpt - trots att jag bett dem att fråga mig INBAN inköp gjordes. Avbröt naturligtvis deras "arbete" och anlitade seriös firma. Mattias J kontaktade nya firman jag anlitat. Han och hans inhyrda personal körde även hem till mina gamla föräldrar mitt i natten för att försöka kräva dem på delbetalning för "utgifter". På matten efter att jag avbrutit deras jobb, var min fastighet som de hade anlitats tilll att måla/tapetsera vandaliserad... Jag hade inte ens hunnit flytta in. Har flertalet foton på deras sk arbete, och fackmän inom branschen har dokumenterat för framtida bruk.

från Hitta.se

1 omdöme totalt — från Hitta.se.

Priser

Angivna av Hunneberga bygg o anläggning

Timpris
Ej angivet
Framkörning
Ej angivet
Grundavgift
Ej angivet

Riktpriser för snickare

Generella prisspann i branschen — inte Hunneberga bygg o anläggnings priser. Begär offert för exakt pris.

Köksluckor12,000-25,000 kr
Trall & Altaner25,000-50,000 kr
Innerdörrar6,000-12,000 kr
Köksbänkar15,000-35,000 kr
Platsbyggda garderober20,000-45,000 kr

Riktpriser inkl. moms. ROT-avdrag ger 30% rabatt på arbetskostnaden.

Om Hunneberga bygg o anläggning

Hunneberga bygg o anläggning grundades 2017 o ägs av Mattias Johansson. Vi har många års erfarenhet av snickeri, anläggning o trädgård. Vi jobbar både åt privat, företags kunder i hela skåne. Vi har försäkring (Entreprenads försäkring), innehar F-skatt och lämnar alltid garanti på våra jobb.Läs merLäs mindre

Vanliga uppdrag för snickare

Allmän branschinformation om vad snickare vanligtvis utför — inte uppgifter om Hunneberga bygg o anläggning. Kontakta företaget för att höra vad de tar sig an.

  • Köksluckor — kan omfattas av ROT-avdrag.
  • Trall & Altaner — vanligt uppdrag för snickare i Kågeröd.
  • Innerdörrar — begär offert direkt via formuläret.
  • Köksbänkar — utförs typiskt på timdebitering eller fast pris.
  • Platsbyggda garderober — kan omfattas av ROT-avdrag.

Hunneberga bygg o anläggning är verksamma i Kågeröd samt Skåne län.

Serviceområde

  • Kågeröd
  • Skåne län

Laddar karta...

Vanliga frågor

Vad kostar en snickare per timme?

En snickare kostar i genomsnitt 450-800 kr per timme beroende på ort och typ av arbete. I storstäder ligger priserna ofta högre (600-800 kr/h) medan mindre orter har lägre priser (450-600 kr/h). Med ROT-avdrag får du 30% rabatt på arbetskostnaden.

Kan jag få ROT-avdrag på snickeriarbeten?

Ja, de flesta snickeriarbeten berättigar till ROT-avdrag vilket ger dig 30% rabatt på arbetskostnaden, upp till 75,000 kr per år. Detta gäller arbeten som förbättrar eller renoverar din bostad, t.ex. köksluckor, trallbygge eller fönsterbyte.

Hur lång tid tar det att renovera ett kök?

En komplett köksrenovering tar vanligtvis 2-4 veckor beroende på omfattning. Byte av enbart luckor och bänkskiva kan göras på 3-5 dagar, medan en totalrenovering med nya vattenledningar och el kan ta upp till 6 veckor.

Behöver jag bygglov för att bygga en altan?

För altaner upp till 15 m² på mark behöver du endast anmäla till kommunen, inte söka bygglov. För större altaner eller altaner på andra våningen krävs bygglov. Din snickare kan hjälpa dig med anmälan eller bygglovsansökan.

Vad ingår i en snickares timpris?

Timpriset inkluderar normalt arbetskraft, verktyg och mindre förbrukningsmaterial. Material som trä, spik, och lim tillkommer ofta separat. Framkörningsavgift kan också tillkomma, vanligtvis 500-1,500 kr beroende på avstånd.

Komplett prisguide

Vad kostar snickare? Priser & ROT 2026

Fler snickare i Kågeröd

Jämför profiler i samma område — verifierade partners visas först.

Visa alla snickare i Kågeröd

Vanliga frågor om snickare i Kågeröd

Få offert från Hunneberga bygg o anläggning

Skicka meddelande →
  • Gratis och utan förpliktelser
  • Svar ofta inom 24 timmar
  • ROT-avdrag 30% på arbete
Visa kontaktuppgifter

Att begära offert via vårt formulär är gratis och oftast snabbare än direktkontakt — men här är uppgifterna om du föredrar.

Simmelsberga 2294 268 76 Kågeröd

Tel:07384

E-post:hunnebergaby

Eller få gratis offert från Hunneberga bygg o anläggning

Är det här ditt företag? Hävda profil · Avregistrera · Mer info